Kako funkcioniše sistem kaznenih poena u Srbiji?

sistem kaznenih poena

Ah, kazneni poeni – sitna brojčana vrednost koja može odlučiti sudbinu vaše vozačke dozvole! Srbija ima precizan sistem za kažnjavanje saobraćajnih prekršaja, a ako ste ikada čuli rečenicu „To ti je još 6 poena!“, znate da ovo nije priča o bodovima u kvizu, već o mogućnosti da pešačenje postane vaš novi stil života.

Dakle, kako funkcioniše sistem kaznenih poena u Srbiji? Koliko poena možete skupiti pre nego što vam dozvola postane ukras za vitrinu? I ima li šanse da ih se rešite pre nego što budete morali da polažete vozački ispit iznova? Zavalite se, opustite, i hajde da sve razjasnimo!

Šta je sistem kaznenih poena?

Sistem kaznenih poena je način na koji saobraćajna policija beleži prekršaje i kažnjava nesavesne vozače. U Srbiji, kada napravite određeni saobraćajni prekršaj, pored novčane kazne i mogućih drugih posledica (poput oduzimanja dozvole na licu mesta), dobijate i odgovarajući broj kaznenih poena.

Broj poena zavisi od ozbiljnosti prekršaja – što veći prekršaj, to više poena! A ako ih sakupite previše… pa, bolje je da počnete da vežbate hodanje.

Koliko kaznenih poena možete skupiti pre nego što ostanete bez dozvole?

Pravila su jasna:

  • Ako sakupite 18 kaznenih poena, ostajete bez vozačke dozvole i morate ponovo na obuku i polaganje ispita.
  • Ako imate probnu vozačku dozvolu, granica je niža – već sa 9 poena ostajete bez nje. (Više o ograničenjima sa probnom dozvolom pročitajte ovde).

Drugim rečima, ako ste mladi vozač, bolje je da vozite kao baka koja nosi tortu na zadnjem sedištu.

Kako se dodeljuju kazneni poeni?

Kazneni poeni dolaze u raznim „paketima“, zavisno od vrste prekršaja. Evo nekoliko primera:

  • Prekoračenje brzine
    • Do 20 km/h preko ograničenja – 0 do 1 poen
    • Od 20 do 40 km/h preko – 3 do 6 poena
    • Više od 50 km/h preko – 9 poena (zajedno sa „čestitkom“ u vidu oduzimanja dozvole)
  • Vožnja pod dejstvom alkohola
    • Do 0,3 promila – bez kaznenih poena
    • Od 0,3 do 0,5 promila – 6 poena
    • Preko 1,2 promila – 14 do 15 poena + instantni odlazak u pešake
  • Korišćenje mobilnog telefona u vožnji – 3 poena
  • Nevezivanje sigurnosnog pojasa – 2 poena
  • Prolazak kroz crveno svetlo – 6 do 8 poena

Dakle, ako vam je omiljena aktivnost dok vozite „četovanje“ ili prelaženje semafora kao u GTA, možda bi trebalo da razmislite o promeni navika.

Koliko dugo kazneni poeni ostaju na vozačkoj dozvoli?

Kazneni poeni se ne skupljaju zauvek – srećom! Oni se brišu nakon dve godine od dana kada su upisani u evidenciju, pod uslovom da u međuvremenu ne nakupite još neki.

Ako vam se broj poena opasno približio granici, možete da pohađate seminar za bezbednu vožnju, koji vam može smanjiti broj poena za određeni iznos. Naravno, to košta, ali je jeftinije od ponovnog polaganja vozačkog ispita.

Kako možete izbeći kaznene poene?

Najbolji način da izbegnete kaznene poene je – pogađate – da poštujete saobraćajne propise. Ali, pošto svi znamo da greške mogu da se dogode, evo nekoliko praktičnih saveta kako da ostanete na pravoj strani zakona:

  1. Pridržavajte se ograničenja brzine – Ako vozite kao F1 vozač u centru grada, veće su šanse da ćete dobiti poene nego da osvojite trku.
  2. Ne koristite mobilni telefon u vožnji – Ako baš morate, koristite hands-free sistem.
  3. Uvek vežite pojas – Čak i ako ste na „kratkoj relaciji“, sigurnosni pojas može napraviti veliku razliku.
  4. Ne vozite ako ste pili – Imajte na umu da čak i mala količina alkohola može doneti kaznene poene (i povećati rizik od nesreće).
  5. Poštujte semafore i znakove – Crveno svetlo nije „samo predlog“, već zakon.

Šta ako pređete granicu kaznenih poena?

Ako sakupite 18 kaznenih poena (ili 9 ako imate probnu dozvolu), vaša vozačka dozvola postaje nevažeća i morate ponovo da polažete vozački ispit. To znači vraćanje u auto školu, teorijske i praktične testove, i sve što ide uz to.

Dakle, ako vam se čini da broj poena opasno raste, možda je vreme da obnovite znanje – recimo, pomoću testova za vožnju.

Zaključak

Sistem kaznenih poena u Srbiji nije tu da vam pokvari dan, već da osigura da svi voze bezbedno. Ako vozite pažljivo i po pravilima, ne morate da brinete ni o kakvim kaznenim poenima. Ali ako volite da „stisnete gas“, možda bi bilo mudro da se informišete o tome koliko prekršaja možete sebi da priuštite pre nego što se vaša dozvola pretvori u uspomenu.

A ako želite da se u startu edukujete kako biste izbegli sve ove glavobolje, najbolje je da krenete od dobre auto škole. Posetite Auto školu Kalinić i naučite da vozite kako treba – bez poena, bez stresa, i sa stilom!