Koja je obavezna oprema za auto? Sve što morate imati

Trougao - obavezna oprema za auto

Ako ste ikada seli za volan i pomislili: „Pa dobro, šta mi stvarno treba u autu osim ključeva i goriva?“ – niste jedini. Ali, realnost vozačkog života donosi više obaveza nego što se na prvi pogled čini. U Srbiji, zakon propisuje tačno šta svaki automobil mora imati da biste bez problema prošli tehnički pregled, izbegli kazne i, što je najvažnije, bili sigurni na putu. Dakle, koja je to obavezna oprema za auto, uz par korisnih saveta i poneku šalu – jer, verujte, biće vam lakše da zapamtite sve što vam treba kad se malo nasmejete.

1. Prsluk – Da biste bili vidljivi kao svemirski brod

Ne, nije modni dodatak već obavezna oprema za auto. I ne, nećete izgledati kao radnik na aerodromu (dobro, možda malo). Reflektujući prsluk je obavezna oprema u svakom vozilu. Ako se desi da stanete pored puta zbog kvara ili bilo kojeg drugog razloga, zakon nalaže da ga obučete pre nego što izađete iz vozila.

Zašto? Zato što vozači u prolazu moraju da vas primete na vreme i da izbegnemo potencijalni scenario iz filmova katastrofe. I ne, nije dovoljno da ga samo bacite u gepek – treba da vam bude pri ruci (idealno u pregradi na vratima).

2. Trougao – Ne, ne služi za geometriju

Sigurnosni trougao je još jedna neizostavna stavka u gepeku svakog vozača. Kada vaš auto odluči da priredi performans i stane usred puta, morate postaviti trougao na odgovarajuću udaljenost iza vozila – najmanje 50 metara u naseljenom mestu, a 100 metara na autoputu.

Zamislite ga kao znak upozorenja za ostale vozače – nešto kao: „Hej, moj auto trenutno ima svoje hirove, molim vas, zaobiđite me bez sudaranja.“

3. Prva pomoć – Da ne bude „nema zavoja, ali imam maramice“

Komplet prve pomoći je još jedna stavka bez koje ne smete da vozite. I ne, nije dovoljno da u kutiji imate samo flastere i aspirin. Komplet mora biti odgovarajuće opremljen i u važećem roku trajanja.

Da li iko ikada koristi ovaj komplet? Verovatno retko. Ali, u situacijama kada zatreba, postaje najvažnija stvar u kolima. Zato proverite da li je u kompletu sve što treba – zavoji, sterilne gaze, makaze, antiseptici – jer ne želite da u hitnoj situaciji budete kreativni sa selotejpom i ubrusima.

4. Rezervni točak (ili komplet za reparaciju) – Vaša karta za nastavak puta

Kada pukne guma, imate dve opcije:

  1. Da se ponašate kao filmska zvezda i očajavate pored puta.
  2. Da izvadite rezervni točak ili komplet za popravku i rešite problem kao profesionalac.

Zakon kaže da morate imati ili rezervni točak sa odgovarajućim alatom (ključ i dizalicu) ili set za reparaciju guma. Ako birate drugu opciju, uverite se da znate kako funkcioniše – jer nije baš intuitivno kao što izgleda na YouTube tutorijalima.

5. Sajla za vuču – Kada vaš auto odluči da štrajkuje

Zamislite sledeću situaciju: vaš auto odbija da upali, a jedino što imate pri ruci je telefon i prijatelj koji nudi pomoć – ali bez sajle za vuču, to neće ići. Zato zakon propisuje da uvek imate sajlu za vuču, minimalne nosivosti od 3000 kg.

Naravno, nije loše da znate kako se pravilno koristi, jer ako zakačite sajlu na pogrešno mesto, možete napraviti veću štetu nego što ste imali na početku.

6. Vatrogasni aparat – Ne, ne služi samo za dekoraciju

Mnogi vozači ga ignorišu dok ne dođe trenutak kada shvate da je neophodan. Protivpožarni aparat je obavezna oprema, posebno ako vozite auto na gas (TNG ili CNG). Mora biti ispitan i u ispravnom stanju, a njegovo mesto nije negde zatrpano u gepeku ispod pet slojeva stvari.

Ako imate sreće, nikada vam neće zatrebati. Ali ako vam ikada zatreba, bićete zahvalni što ste ga imali.

7. Zimska oprema – Kada sneg odluči da napravi haos

Tokom zimskih meseci, zakon nalaže da imate odgovarajuće gume i lance za sneg. Ako policija proceni da su uslovi takvi da morate imati lance, a vi ih nemate, mogli biste dobiti kaznu (i ostati zaglavljeni na putu).

Najbolji savet? Ne čekajte sneg da biste proverili da li imate lance i da li znate kako se postavljaju. Raditi to prvi put na -10 stepeni, uz vetar koji vas šamara, nije najpametnija odluka.

8. Rezervne sijalice i osigurači – Sitnice koje spašavaju živce

Ne želite da vam policija napiše kaznu samo zato što vam ne radi jedna sijalica. Rezervne sijalice i osigurači su obavezni, a zgodno je imati ih i iz praktičnih razloga – posebno ako često vozite noću.

Najbolji deo? Zamena sijalica je često jednostavna, ali ako vozite noviji automobil, pripremite se na mini operaciju gde vam treba priručnik, mirna ruka i malo sreće.

Kazne za nedostatak obavezne opreme

Ako vam fali nešto sa ovog spiska, možete dobiti kaznu od 3.000 do 20.000 dinara, u zavisnosti od prekršaja. Da li je vredno rizika? Naravno da ne. Bolje je uložiti malo vremena i proveriti opremu nego plaćati kazne i kasnije se nervirati.

Inače, ako ste radoznali kako funkcioniše sistem kaznenih poena u Srbiji, pogledajte ovaj vodič.

Zaključak – Obavezna oprema za auto

Dakle, sad znate šta vam sve treba u autu i nema više izgovora! Redovno proveravajte da li je oprema kompletna i ispravna, jer ne samo da izbegavate kazne, već činite vožnju sigurnijom za sebe i druge.

A ako mislite da vam treba dodatna pomoć u vožnji, uvek možete uzeti dodatne časove vožnje – bolje vežbati na vreme nego kasnije učiti kroz skupe greške.

Za još korisnih saveta i sve što vam treba o polaganju vozačkog, posetite Auto školu Kalinić – jer vožnja nije samo pritiskanje pedala, već i odgovornost. Srećan put!